List arcibiskupovi II

Autor: Braňo Baroš | 11.11.2012 o 23:06 | (upravené 11.11.2012 o 23:12) Karma článku: 15,08 | Prečítané:  3709x

Milý pán arcibiskup Bezák, z úcty a lásky k Bohu rozhodol som sa napísať týchto pár riadkov, aby som Vás, ak to bude možné, povzbudil v ťažkých časoch, ktoré prežívate.

Pri mnohých rozhodnutiach a vyjadreniach najvyšších predstaviteľov Cirkvi býva často použitý rozum ako zdroj najlepšieho možného riešenia. Myslím, že i vo Vašom prípade, pre zachovanie jednoty veriaceho ľudu a umlčanie pochybností prevážilo v posledných vyjadreniach racionálne hľadisko. Tak, ako v mnoho iných podobných prípadoch v minulosti, kedy bol pozitívny vývoj v myslení a vonkajšom vyjadrovaní a priori umlčaný ako niečo, čo je proti cirkevnej jednote a naštrbuje celistvosť jej učenia.

Svätý Pavol hovorí, že Boh si nás vyvolil, „aby sme v láske boli svätí a bezúhonní v jeho očiach.“ Nehovorí o svätosti a bezúhonnosti v očiach ľudí, ale v očiach Boha. Toho Boha, pre ktorého ste z môjho pohľadu chceli darovať a dávate každý dych svojho života.

Ten Boh k Vám nikdy nebol tak blízko, ako teraz, nikdy Vás nespájalo s jeho Synom toľko spoločného ako teraz. Keď vstupoval do Jeruzalema, bol oslavovaný, davy ho nasledovali, ľudia sa predierali, aby ho mohli pozdraviť, ... Prešiel jeden deň, našiel sa zradca a Kristus sa stal posledným z posledných. Ešte aj zločincovi dali jeho pokrvní prednosť, len aby ho umlčali a zbavili sa ho. Boli schopní presvedčiť nositeľov moci, aby potvrdili a vykonali ich rozsudok. Už vtedy rozum vyhlásil: „Je pre vás lepšie, ak zomrie jeden človek za ľud a nezahynie celý národ.“ Najvyšší kňazi vo vyvolenom Božom ľude odsúdili Boha a Boh ich napriek tomu od seba neodvrhol, neodňal im svoje požehnanie a prisľúbenie, iba ho rozšíril na všetky národy.

Prečo by teda tí, čo chcú Boha nasledovať a milovať viac, ako ostatní, čo sa chcú vo svojom najhlbšom vnútri úplne premeniť ako nevesta v ženíchovi v Piesni piesní na Toho, ktorý je a od ktorého všetko závisí, prečo by mali svoj život prežiť inak, ako jeho Syn? Prečo by nemali s láskou prijať, ak ich Boh cez nepochopiteľné skúšky a utrpenie posilňuje a privádza bližšie k sebe? Či nie je oveľa väčším tajomstvom obeta jeho vlastného Syna?

Vaša Láska Vás oslobodzuje. A to je to, čo Vám nedokážu nikdy zobrať – vnútornú slobodu, ktorú Vám Boh vďaka tomuto všetkému dáva, a ktorá Vás vždy sprevádzala počas Vášho pôsobenia v Trnave. Vďaka slobode Božích detí dokážeme po každom páde vstať a zocelení pokračovať s Eliášom na horu Karmel do zakvitnutej záhrady Božej prítomnosti. Vďaka tejto láske a vnútornej slobode dokážeme napriek nejasnostiam nepochybovať o jednote Cirkvi a úcte k Petrovmu nástupcovi.

Svätý Ján z Kríža hovorí: „Navečer nášho života budeme súdení z lásky.“ Nie zo Zákona a zo skutkov ale z Lásky. Prajem Vám, aby Vás táto Láska sprevádzala i naďalej, aby ste ju rozdávali tak, ako v Trnave, všade, kam prídete, aby ste jej mali dosť i pre tých, ktorí Vám podrazili nohy, alebo sa Vám v ťažkých chvíľach otočili chrbtom. Boh miluje všetkých, dobrých aj zlých, tak, ako hovorí Kniha Múdrosti: „Lebo všetko, čo je, miluješ a nič nemáš v nenávisti z toho, čo si urobil; lebo keby si bol nenávidel niečo, nebol by si to utvoril.“ A my sme jeho deti.

Nech Vás stále sprevádza Láska!

S úctou

Braňo Baroš.

PS: Pre toho, kto týmto veciam nerozumie, môže vyznieť tento list hlúpo a frázovito. Kto však môže pochopiť význam napísaných slov, ten pochopí ...

Verím, že moji priatelia doručia tento list tomu, komu je adresovaný.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza. Veríme, že ju vyrieši so cťou.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?