... toto Cirkev aj očisťuje.

Autor: Braňo Baroš | 5.9.2012 o 21:23 | (upravené 5.9.2012 o 21:33) Karma článku: 11,69 | Prečítané:  1834x

Židovský veľkňaz Kajfáš, ktorý zastával túto funkciu v roku, keď bol Kristus odsúdený na smrť, povedal pred veľradou, ktorá ho odsúdila: „Vy neviete nič.  Neuvedomujete si, že je pre vás lepšie, ak zomrie jeden človek za ľud a nezahynie celý národ. Toto však nepovedal sám od seba, ale ako veľkňaz toho roka prorokoval že Ježiš má zomrieť za národ a nielen za národ, ale aj preto, aby zhromaždil vedno rozptýlené Božie deti.“ Tieto slová mi neustále rezonujú v ušiach, keď si spomeniem na vyjadrenie, ktoré povedal „veľkňaz“ slovenskej Cirkvi, keď sa mal oficiálne vyjadriť k zosadeniu arcibiskupa Bezáka: „my si v tejto chvíli tiež uvedomujeme, že vidíme zreteľne, že toto cirkev aj očisťuje.“

Medzi Kristom a veľkými postavami Cirkvi vždy existovalo niekoľko paralel. Sám Kristus povedal „Sluha nie je väčší ako jeho pán. Ak mňa prenasledovali, budú prenasledovať aj vás; ak zachovávali moje slovo, budú zachovávať aj vaše.“

Kristus bol vo svojej dobe, je a stále bude radikálnou postavou, niekým, kto bude svojim správaním, myšlienkami, slovami, ktoré vyslovil, provokovať tých, ktorí si zvykli na zabehnuté pohodlie, na útechu z „dedičstva otcov“, na pocit, že pre hlbšie poznanie pravdy už netreba nič urobiť, pretože to pred nami dávno vykonal niekto iný, na to, že obyčajní ľudia nič viac nepotrebujú – majú zákony a prorokov ...

Kamarát ma upozornil ešte na jednu zaujímavosť: Kristus mal iba 30 rokov, keď začal pôsobiť. Po troch rokoch pôsobenia priniesol obetu najvyššiu – za svojich bratov položil život. A paradoxne - zachránil celý svet. Róbert Bezák začal svoju púť v 49.roku svojho života. Po troch rokoch pôsobenia a šírenia zvesti svojho Učiteľa bol odsúdený na „zaslúžený“ dôchodok. Doba pôsobenia veľmi krátka. Ale ovocie, ktoré zanechal, presahuje obzor jeho 52.rokov.

Niektorým ľuďom nestačí celý život, aby urobili veľkú vec. Niekto tu je tri roky a urobí niečo, čo môže pozitívne poznačiť celé generácie ľudstva. Róbert Bezák takouto dejinnou postavou pre slovenskú Cirkev ostane navždy. Možno Boh chcel, aby jeho osud posunul naše myslenie, aby zobudil prispaté stádo, tak ako kardinál Martini poznačil pred svojou smrťou, aby sme sa už konečne po tých 200-300 rokoch spánku prebudili.

Kristova zvesť tu nie je iba pre úzky okruh predstaviteľov, ktorí chápu a rozmýšľajú rozumom stredovekých starcov. Kristova zvesť je pre ľudí každej doby, každej rasy, ... Nie je diskriminačná, nespôsobuje kastovanie, ale dáva možnosť každému v rámci možností, ktoré mu poskytuje jeho dosiahnutá životná a mentálna úroveň, pochopiť veľkosť a hodnotu vlastného života.

Cirkev je povinná aktualizovať Kristove posolstvo. Najkrajšie to je vyjadrené v taliančine slovom „aggiornamento“, ktoré by sa dalo doslovne preložiť ako dennodenné prispôsobovanie sa, ako vysvetľovanie jazykom tohto dňa, tejto doby. Paradoxne súčasná spoločnosť prestáva rozumieť reči Cirkvi, pretože Cirkev nechce rozumieť jej reči. Ako keby si nik neuvedomoval, že historické nič nehovoriace oblečenie, ktoré bolo typické pre dávno prežitú mentalitu, okázalé chrámy a budovy, nepochopiteľné a  veľkolepé slávenie podstatných častí kresťanského života potláčajú pravý zmysel, podstatu toho, o čom majú tieto veci vypovedať.

Róbert Bezák v slovenskej Cirkvi započal novú etapu. Ukázal obyčajným ľuďom pravú tvár Krista – milosrdného a láskavého. Ukázal, že aj Cirkev vie byť zodpovednou, že práve ona musí byť vzorom pre tento svet na všetkých úrovniach svojho pôsobenia. Dokázal, že Cirkev vie byť hlboko ľudskou, práve preto, že jej zakladateľ bol tiež človekom – Človekom, ktorý prišiel vykúpiť človeka.

Nezabudnime na tento jeho odkaz a pamätajme na tieto slová: „Vo svete máte súženie, ale dúfajte, ja som premohol svet!"

Na záver ešte jeden citát pre tých, ktorí so mnou nesúhlasia: „ak je tento zámer alebo toto dielo od ľudí, rozpadne sa, ale ak je od Boha, nebudete ich môcť rozvrátiť. Aby ste sa neocitli v boji proti Bohu!"

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Monika Jankovská sa chce dohodnúť s políciou

Štátna tajomníčka zrejme chce spolupracovať.

Stĺpček Zuzany Kepplovej

Vždy sa dá počítať s vypätím všetkých síl

Krajčí počas testovania videl "silného ducha slovenského národa".


Už ste čítali?