Človek = bytie slobodné a rozumné

Autor: Braňo Baroš | 24.7.2012 o 6:49 | Karma článku: 6,68 | Prečítané:  640x

Udalosti, ktoré v súčasnosti hýbu životom Cirkvi na Slovensku, ale i vo svete, ktoré, podľa môjho skromného názoru posúvajú naše myslenie, náš vzťah ďalej, z istého pohľadu hlbšie k podstate života samotnej Cirkvi, ma prinútili zamyslieť sa nad jednou dôležitou oblasťou ľudského bytia – nad rozumom a slobodnou vôľou.

Ak chceme čo najvýstižnejšie charakterizovať postavenia človeka v prírode, musíme v prvom rade zdôrazniť jednu veľkú skutočnosť  – my ľudia sme jedinečné tvory len preto, že sme rozumní a slobodní. Prírodu a živočíchov môžeme skúmať koľko len chceme, nikde nenájdeme takú úžasnú konfiguráciu ako v človekovi.

Podľa wikipedie je rozum ľudská schopnosť myslieť, rozmýšľať, uvažovať, usudzovať; schopnosť alebo súbor schopností tvoriť alebo pretvárať rôzne významové útvary a manipulovať či operovať nimi.

Rozumom už od narodenia poznávame kontext osôb, udalostí a prostredia, do ktorých sme boli vsadení, v ktorých vyrastáme. Rozumom získavame prvé povrchné poznatky. Rozumom sa neskôr snažíme preniknúť do podstaty vecí a javov. Vždy nachádzame hranicu, za ktorou môže ľudský rozum pokračovať v hľadaní ďalších skutočností, ktoré posúvajú túto hranicu ďalej.

Slobodná vôľa je podľa toho istého zdroja schopnosť používať energiu a rozhodnosť nezávisle a bezpodmienečne. Už malé dieťa si slobodne vyberá, či sa bude hrať, s čím sa bude hrať, kedy dá najavo svoju nevôľu hnevom, svoj súhlas úsmevom. Slobodne si vyberáme partnera na celý život (väčšina to určite na začiatku tak chce :-) ), slobodne venujeme všetko svoje úsilie na získanie práce a postavenia, ktoré budú zodpovedať čo najviac našim ideálom. Slobodne sa rozhodujeme, či budeme žiť medzi štyrmi stenami na jednom mieste, alebo či budeme celý život putovať z miesta na miesto. Slobodne volíme červených, modrých, zelených či hnedých. Slobodne konáme, pretože to tak cítime.

Rozum a slobodná vôľa je niečo, čo nás najlepšie charakterizuje, čo nás celý život posúva ďalej. Každý jedinec, v rámci kapacít, ktorými bol geneticky a vývojom obdarovaný, sa pokúša chápať a rozlišovať a zároveň konať podľa toho, čo je a nie je správne.

Ak sa rozhodneme byť členom nejakého spoločenstva, sledujeme cieľ, ktorí sme si spolu s ostatnými rozumne a slobodne vybrali. Sloboda a rozum ale naďalej ostáva súčasťou každého nášho konania. Kedykoľvek máme právo vyhodnotiť, či konanie spoločenstva, alebo tých, čo ho vedú neobmedzuje tieto naše schopnosti v oblastiach, ktoré nemajú s cieľom nič spoločné.

Tak je to aj s Cirkvou. Ako veriaci máme jeden spoločný cieľ – šírenie Kristovej dobrej zvesti a vlastné posvätenie cez prostriedky, ktoré nám dáva Cirkev. Na to, aby bol tento cieľ jasne definovaný, je potrebné aj v samotnej Cirkvi mať autority, ktoré strážia jeho čistotu a správne chápanie. Ich úlohou nie je manipulovať myslením a konaním veriacich, ale podporovať rozum a slobodnú vôľu, aby prirodzene inklinovali k vytýčenému cieľu. Nesmú riadiť a rozhodovať o našich životoch, našom každodennom prežívaní. Ich úlohou je viesť a byť vzorom na ceste za zvoleným cieľom.

Rozum a slobodná vôľa ostáva stále vyjadrením skutočnosti, ktorú čítame na začiatku v knihe Genezis: „Boh stvoril človeka na svoj obraz, na Boží obraz ho stvoril, ...“. Človek je teda prejavom Boha na zemi, jeho konanie, prostriedky a ciele sú iba vtedy správne, ak koná s týmto vedomím, s vedomím výnimočnosti, ktorú má oproti ostatným živočíchom. Jeho úlohou je rásť vo zverených schopnostiach a napĺňať ich tak, aby sa postupne stotožnil s Tým, na obraz koho bol stvorený. Boh „koná s rozumom a slobodne“, to znamená, že ak niekto bráni ľuďom myslieť a dobrovoľne sa rozhodovať, koná proti Bohu. Neuberajme teda ľuďom toto právo, pretože v konečnom dôsledku budeme bojovať sami proti sebe.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kotlebovcom po zrušení môžu siahnuť na majetok, pozrite sa na aký

Kotlebovcom sa po vstupe do banskobystrickej župy začalo dariť, kupovali autá aj domy.

SVET

Rakúska štátna tajomníčka: Teraz útočia na webe, zajtra v uliciach

Rakúsko pripravuje zákony o nenávistných prejavoch.


Už ste čítali?