Otvorený list arcibiskupovi

Autor: Braňo Baroš | 18.7.2012 o 6:57 | (upravené 18.7.2012 o 7:03) Karma článku: 17,97 | Prečítané:  9329x

Zverejňujem list, ktorý som dnes ráno pomocou elektronickej pošty uvedenej na oficiálnej stránke Bratislavskej arcidiecézy zaslal ako reakciu na pre mňa nepochopiteľnú nečinnosť slovenských biskupov v otázke nášho arcibiskupa Mons.Róberta Bezáka.

Milý Stanko,

prepáč mi toto neformálne oslovenie, ale aj po 16 rokoch si trúfam považovať Ťa za priateľa. Som jedným z mnohých, ktorí Ťa nejakou cestou žiadajú o zásah v otázke odvolania nášho arcibiskupa Mons.Bezáka. Obraciam sa práve na Teba, lebo som presvedčený, že na Slovensku si Ty jediná cirkevná autorita, ktorá svojim slovom ako Metropolita dokáže riešiť záležitosti týkajúce sa vzťahov so Svätou stolicou bez toho, aby to vyvolalo pocit miestnej vzbury. Si jediný, kto môže upozorniť na nespravodlivosť, kto nás môže brániť tak, aby slová, ktoré vysloví, mohli vyvolať spravodlivú diskusiu. Neobraciam sa na Teba ako na najvyššieho cirkevného vyslanca na Slovensku, ale ako na najväčšieho zástupcu nás kresťanov.

Ako Trnavčan poznáš veľmi dobre situáciu miestnej cirkvi. Pozoroval si jej vývoj ako študent, bohoslovec, neskôr ako kňaz. V Ríme som mal možnosť poznať Ťa ako človeka-priateľa, ale aj ako kňaza. Vnímal som Ťa ako vzdelaného, úprimného, priameho a otvoreného, ako kňaza, ktorý dokázal patrične reflektovať na požiadavky, ktoré so sebou prinášala moderná doba. Vždy som vedel, že sa môžem na Teba obrátiť s akýmkoľvek problémom, že dokážeš pomôcť, poradiť, stáť na strane pravdy.

Takto nejako som od začiatku vnímal aj arcibiskupa Bezáka. Bol pre mňa a pre mnohých Trnavčanov symbolom hlbokej viery a lásky k Bohu a vzorom pastiera, ktorý má na srdci predovšetkým dobro ľudí, a to nielen tých, ktorí už dávno „patria Bohu“. Podľa otázok, ktoré dostal od kongregácie z Vatikánu by sa dalo povedať „pažravec a pijan, priateľ mýtnikov a hriešnikov“, ale pre nás, ktorí vnímame Cirkev ako veľké Božie dielo, ktorého cieľom je spása všetkých ľudí bez rozdielu rasy a vyznania, posol, ktorý pripravuje cestu Bohu, ktorý dokáže vnímať potreby a túžby súčasného človeka. Jeho otvorenosť a nekonvenčnosť v oblasti vyjadrovania alebo aj obliekania nikto v Trnave nevnímal ako negatívum, ako niečo, čo by mohlo dehonestovať Božieho posla. Z pohľadu spásy o ňom určite platilo: „slepí vidia, chromí chodia, malomocní sa očisťujú, hluchí počujú, mŕtvi vstávajú a chudobným sa ohlasuje evanjelium“.

Neprináleží mi komentovať jeho vzťah k predchádzajúcemu osadenstvu arcibiskupského paláca ani hodnotiť samotných biskupov, ktorí riadili Trnavu v predchádzajúcom období. Sám si si vedel vytvoriť svoj názor, veď si bol tiež bohoslovcom a kňazom. Z čias svojich štúdií v Ríme si určite vnímal aj to, ako funguje hierarchická štruktúra vo Vatikáne. Veriaci človek mal práve tu možnosť pochopiť, prečo je Cirkev na jednej strane Božia, a na druhej strane prečo aj ona má ako akákoľvek organizácia, v ktorej sú ľudia, právo na pochybenie. Pre tú božskú stránku majú kresťania silu napriek rôznym problémom veriť a dôverovať v toto dielo. Arcibiskup Bezák ukázal, že aj ľudská stránka cirkvi vie byť tou oslovujúcou, tou príťažlivou.

Nemyslím si, že „slabá informovanosť o prípade“ je dôvodom k tomu, aby si ako predstaviteľ kresťanov na Slovensku nemohol reagovať na fakt, že niekto odvolal Tvojho brata v službe bez toho, aby Teba vopred informoval o závažnostiach, ktoré k tomu viedli. Podľa informácii, ktoré boli prezentované bolo už vopred pred vizitáciou rozhodnuté, že bude odvolaný – keď sa biskup Baxant informoval, ako by Slovensko prijalo tento fakt.

Prosím Ťa, v mene väčšiny Trnavčanov, konaj, prosím, v náš prospech, oslov v Ríme zodpovedných zástupcov a daj nám vysvetlenie, ktoré ako rozumné a slobodné bytosti dokážeme prijať.

Uisťujem Ťa o svojej oddanosti a vernosti voči Cirkvi a svätému otcovi. Prosím len o vysvetlenie, aby som mohol chápať, prečo nám bol odobratý tento dobrý pastier.

S úctou

Braňo Baroš.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza. Veríme, že ju vyrieši so cťou.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?