Udriem pastiera a stádo oviec sa rozpŕchne

Autor: Braňo Baroš | 4.7.2012 o 23:01 | (upravené 4.7.2012 o 23:11) Karma článku: 16,84 | Prečítané:  3168x

Za posledné dni bolo veľmi veľa napísaného a povedaného na podporu trnavského arcibiskupa Róberta Bezáka  a v podstate nič sa nedeje. Nič podstatné, čo by naznačovalo nejakú zmenu.

Paradoxom tejto doby je, že napriek možnostiam, ktoré ľudia v súčasnosti v oblasti komunikácie majú, nie je možné v istých prípadoch, respektíve sférach použitím týchto prostriedkov zabezpečiť patričnú alebo požadovanú odozvu. Pripomína mi to udalosti spred pár mesiacov, kedy sa na Slovensku schyľovalo k predčasným voľbám.

Prečo by malo o nás vždy platiť, že ako „národ holubičí“ znesieme mlčky všetko, pokorne prijmeme každú krivdu a čo sa týka chudáka biskupa – ten predsa "zíde z očí, zíde z mysle" ... Kde je naša sila, naša jednota, naša hrdosť.

Otcovia slovenskí biskupi, Vášmu bratovi niekto krivdí, prečo nekonáte, prečo mlčíte, keď ho bez obvinenia posielajú do vyhnanstva?! Je jedným z Vás, nikdy nevystupoval na verejnosti proti Vám, jediné, čím sa prezentoval, bolo to, že hľadal všetky prostriedky, ako sa priblížiť k obyčajným ľuďom, veriacim aj neveriacim, ako im ukázať, že aj biskup je pred Bohom len človek, ktorý raz zomrie a bude brať rovnako zodpovednosť za svoje činy ako ktokoľvek z nás. A zdá sa, že sa mu to svojim spôsobom aj darilo. Mons.Bezák nie je Judáš, ktorý Krista predal za 30 strieborných, tak prečo ho spomedzi seba vylučujete?

To, čo od Vás ľudia žiadajú, nie je odpor voči svätému otcovi, ale potreba zastať sa muža, ktorý bol potrestaný bez predchádzajúceho obvinenia.  Nikto nemôže iniciátorov rôznych petícií obviniť z neposlušnosti či malej pokory voči nástupcovi sv.Petra. Všetci ho rovnako milujeme, ctíme si ho viac ako akýkoľvek národ na svete. Tak ako si ctíme a milujeme Cirkev, ktorá je obrazom Božieho kráľovstva tu na zemi. Nechceme však, aby bol tento obraz v očiach neveriacich skresľovaný a znehodnocovaný ľudskými slabosťami.

Svätý otec má pod sebou okolo 5000 biskupov, takže čisto teoreticky predpokladám, že neskúmal sám jedného biskupa z malého Slovenska. Má svoj tím, ktorý mu predkladá hotové veci, ktorý však nie je neomylný. Toto nie je otázka vierouky, je to otázka cirkevnej disciplíny. V bežnom živote majiteľ firmy, ktorý zamestnáva 50-100 ľudí nerieši osobne dôvody pre disciplinárne tresty, iba podpíše výpoveď, ak mu to najbližší spolupracovníci odporúčajú. Vráti sa k tomu iba v prípade, že si dotyčného zastanú jeho kolegovia. Tak aj v prípade biskupa Bezáka, ak sa ho nik z Vás nezastane, svätý otec nemá dôvod konať, pretože dôveruje svojim zástupcom.

Ak myslíte, že nie je správne z tohto dôvodu konať, prosím Vás, myslite teda aspoň na veriacich a tých, ktorí hľadajú svoje miesto na zemi. V čase hlbokej krízy vo viere, nárastu nedôvery v Cirkev je otázne, či takýto pasívny postoj skôr škodí alebo napomáha. Boh je súčasťou nášho života, nie je mimo toto dianie. Nedovoľte, aby sa stalo to, čo predpovedal Kristus o apoštoloch pred svojim ukrižovaním „Udriem pastiera a stádo oviec sa rozpŕchne“. Nedovoľte, aby ľudia v Trnavskej, Bratislavskej či akejkoľvek inej diecéze na Slovensku strácali dôveru.

Ježiš na otázku aké je najdôležitejšie prikázanie povedal: „Prvé je toto: ,Počuj, Izrael, Pán, náš Boh, je jediný Pán. Milovať budeš Pána, svojho Boha, z celého svojho srdca, z celej svojej duše, z celej svojej mysle a z celej svojej sily!‘ Druhé je toto: ,Milovať budeš svojho blížneho ako seba samého!‘ Iného, väčšieho prikázania, ako sú tieto, niet.“ Prosím Vás teda, pre to druhé prikázanie, ktoré je len prirodzeným vyústením a dôkazom žitia s tým prvým prikázaním, preukážte lásku k svojmu bratovi, preukážte lásku k ľuďom, ktorí sú talentami, ktoré si raz príde Boh prevziať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza. Veríme, že ju vyrieši so cťou.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?