Milujem Cirkev, milujem pápeža, milujem svojho biskupa

Autor: Braňo Baroš | 1.7.2012 o 22:39 | (upravené 2.7.2012 o 15:21) Karma článku: 14,26 | Prečítané:  1144x

Chcem sa pripojiť k plejáde signatárov, ktorí sa rozhodli požiadať prostredníctvom médií alebo vatikánskoho veľvyslanca o zváženie odvolania Mons.Róberta Bezáka z postu trnavského arcibiskupa.

Nie je mojou úlohou ani právom súdiť a popisovať pôsobenie jeho predchodcu Mons.Jána Sokola. Iba Boh vie, čo vykonal, pozná jeho zásluhy a iba On, tak ako v prípade každého človeka, má najvyššie právo súdiť a svojim spôsobom ohodnotiť jeho prácu na apoštolskom poste v trnavskej diecéze.

Chcem iba opísať môj osobný názor, ako som vnímal ja, moja rodina, moji blízki a známi v Trnave arcibiskupa Bezáka.

Nikdy nezabudnem na slávnosť Božského srdca, ktorú tradične na trnavskom hlavnom námestí organizovali a slávili jezuiti. Tri roky naspäť som vnímal tohto milo usmievajúceho sa muža ako nové slnko, ktoré zažiarilo nad Trnavou, presne ako slnko v deň slávnosti Božského srdca. Nebolo človeka v ten deň na námestí, ktorý by so zatajeným dychom nepočúval Ducha, ktorý ku nám prehovoril cez tohoto charizmatického muža. Príznám sa, že to bol moment, ktorý ma znova prinútil prehodnotiť môj pasívny postoj k viere. Zrazu som si pripomenul  s predsedajúcim na sv.omši, že mám Otca, že mám Matku, ktorí, z pohľadu neveriacich nepochopiteľne, pozitívne formujú môj život tu na zemi. Že môj život na zemi nie je iba krátkodobý boj o presadenie sa o vybojovanie si čo najlepšieho a najpohodlnejšieho miesta. Znovu som pochopil, že tu na zemi to všetko nekončí, že náš život má oveľa väčší zmysel, ako si dokážeme predstaviť.

Arcibiskupa Bezáka vnímam ako múdreho božieho muža, ktorý vie, čo táto doba potrebuje. Nie je to človek, ktorý by utekal pre súčasnými problémami, ktoré so sebou prinášajú ekonomicko-spoločenské zmeny. Je to človek, ktorý neotočí hlavu pred "Máriou Magdalénou", pred "kajúcim mýtnikom", pred "smädnou samaritánkou". Jeho veriacimi sme neboli len my praktizujúci kresťania, ale boli to všetci, ktorí potrebovali pookriať v tomto uponáhľanom svete na duši, ktorým stačilo, že v ich biednom postavení si ich všimol niekto s takou duchovnou mocou.

Prečo by nemohol verejne vystupovať v médiách, keď práve cez ne sú najviac masírované naše mozgy, keď médiá tvoria základ vytvárania mienky na to, čo je morálne, etické, správne ... Prečo by mal on ako predstaviteľ a zástupca Boha na zemi mlčať a nechať hovoriť "opozíciu". Koľkí neveriaci boli oslovení jeho slovami, ktoré neboli iba opakovaním, či kopírovaním toho, čo pred ním už povedali iní. Boli to nové slová, Ježišova reč preložená jazykom súčasného vnútorne rozorvaného človeka, ktorý hľadá a potrebuje zrozumiteľnou rečou nasmerovať na správnu cestu, nájsť prameň, ktorý ho dovedie do večného života.

"Podľa ovocia ich poznáte". "Ak ja Božím prstom vyháňam zlých duchov, potom k vám prišlo Božie kráľovstvo".

Prosím Vás, neberte nám tohoto svätého muža! Prosím Vás pre cirkev, ktorú milujem, pre pápeža, ktorého milujem, pre biskupa, ktorý nás všetkých miluje!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza. Veríme, že ju vyrieši so cťou.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?